БА – це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, в основі якого лежить гіперреактивність бронхів (специфічна і неспецифічна), пов’язана з імунопатологічними механізмами.
Через запальний набряк слизової оболонки бронхів, бронхоспазм і гіперсекреції слизу захворювання проявляється свистячим диханням, нападами задухи, відчуттям скутості в грудній клітці, кашлем, особливо вночі і рано вранці. Ці епізоди зазвичай пов’язані з розповсюдженою (дифузійною), але варіабельною бронхіальною обструкцією, оборотною спонтанно або в результаті проведення відповідної терапії.
Для багатьох людей астма є серйозною проблемою, яка заважає повсякденній діяльності і може призвести до небезпечного стану для життя.
Як відомо, астму вилікувати не можна, але можна добитися повного контролю над нею тільки завдяки спільній роботі лікаря і пацієнта.
Симптоми бронхіальної астми
Симптоми астми варіюються і залежать від фенотипу бронхіальної астми.
Симптоми астми включають:
- Утруднене дихання
- Відчуття браку повітря
- Проблеми зі сном, викликані задишкою, кашлем або хрипом
- Свист або свистячий звук при видиху (хрипи – загальна ознака астми у дітей)
- Кашель або задишка
Тригери астми
Вплив різних подразників і речовин, алергенів може викликати симптоми астми.
Тригери астми можуть включати:
- Алергени, такі як пилок, пилові кліщі, спори цвілі, епідерміс тварин і ін.
- Вірусні інфекції
- Фізична активність (астма, індукована фізичним навантаженням)
- Холодне повітря
- Забруднювачі повітря і подразники, такі як дим і полютанти
- Деякі ліки, включаючи бета-блокатори, аспірин, ібупрофен
- Сильні емоції та стрес
- Сульфіти і консерванти, додані до деяких видів продуктів і напоїв, включаючи креветки, сухофрукти, оброблену картоплю, пиво і вино
- Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)
Фактори ризику розвитку астми включають:
- Генетичну схильність
- Наявність алергічних захворювань
- Надлишкову вагу
- Куріння як активне, так і пасивне
- Вплив вихлопних газів або інших видів забруднення
- Вплив професійних тригерів, таких як хімічні речовини, що використовуються в сільському господарстві, перукарській справі і виробництві
Як запобігти розвитку астми або її загостренню?
- Астма є захворюванням, що вимагає регулярного моніторингу та лікування. Контроль над астмою зможе підвищити якість життя людини.
- Для того щоб виявити наступ загострення астми і запобігти їй необхідно розробити покроковий план дій з вашим лікарем.
- Вакцинація допоможе уникнути загострення астми при контакті з вірусними інфекціями.
- Виявлення і уникнення тригерів астми. Ряд зовнішніх алергенів і подразників – від пилку і плісняви до холодного повітря і забруднення повітря – може викликати напади астми. Дізнайтеся, які фактори погіршують перебіг астми, і робіть кроки, щоб уникнути цих тригерів.
- Слідкуйте за своїм диханням. Ви можете навчитися розпізнавати попереджувальні ознаки майбутньої атаки, такі як кашель, хрипи або задишка. Але оскільки ваша функція легень може зменшитися, перш ніж ви помітите будь-які ознаки або симптоми, регулярно вимірюйте і записуйте піковий потік повітря за допомогою домашнього пікфлуометра (http://www.smartpeakflow.com.ua/).
- Ідентифікувати і лікувати загострення якомога раніше. Якщо ви дієте швидко, у вас менше шансів на важкий напад астми.
- Коли ваші показники пікового потоку знижуються і попереджають вас про майбутню атаку, приймайте ліки відповідно до інструкцій і негайно припиніть будь-яку діяльність, яка могла б викликати атаку. Якщо симптоми не покращилися, зверніться за медичною допомогою, як зазначено у вашому плані дій.
- Приймайте ліки відповідно до приписів. Не скасовуйте препарати для лікування астми самостійно, ґрунтуючись тільки на суб’єктивних відчуттях.
- Зверніть увагу на збільшення використання швидкодіючого інгалятора. Якщо ви покладаєтеся на свій швидкодіючий інгалятор, такий як сальбутамол, астма не перебуває під контролем. Зверніться до лікаря для корекції базисної терапії.