Пікфлоуметрія: коли, кому і навіщо?

Пікфлоуметрія – це метод функціональної діагностики моніторування пікової швидкості видиху (ПШВ), яка вимірюється в літрах за секунду або за хвилину, для оцінки ступеня обструкції дихальних шляхів. Даний метод допомагає оцінити, з якою швидкістю людина може видихнути повітря з легень, і таким чином оцінити ступінь обструкції (звуження) дихальних шляхів при бронхіальній астмі та хронічних обструктивних хворобах легень.

Пікфлоуметр – це портативний, простий у використанні пристрій, який вимірює, яку кількість повітря ваші легені здатні виштовхнути при видиху. Для пацієнтів з астмою пікфлоуметр дозволяє оцінити наскільки контролюється ваша астма.

Регулярне використання пікфлоуметра може допомогти контролювати астму і виявляти бронхообструкцію, ще до того, як людина відчує симптоми бронхіальної астми, такі як кашель, задишку, стиснення в грудях і ін. А також дає можливість скорегувати прийом лікарських засобів або вжити інших заходів, перш ніж людина почне відчувати симптоми астми. Пікфлоуметр рекомендовано використовувати дорослим і дітям старше 5 років.

Навіщо потрібна пікфлоуметрія?

Пікфлуометрія дозволяє щодня в домашніх умовах оцінити функцію легень.

Використання пікового витратоміра допомагає:

  • Відстежувати наскільки контролюється астма з допомогою схеми лікування, яку підібрав для вас лікар-пульмонолог і алерголог.
  • Виявити настання загострення бронхіальної астми, ще до того, як почнуть з’являтися симптоми.
  • Вжити невідкладних заходів щодо корекції лікування, щоб запобігти загостренню астми.

Перед підбором пікфлоуметра обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Доступні декілька типів пікових витратомірів, і всі вони працюють в основному однаково: ви робите глибокий вдих, щільно обхвачуєте губами мундштук і робите сильний видих в мундштук і записуєте отриманий результат або замість вас записує результат сам прилад або телефон до якого він підключений. Пікфлуометри нового покоління можуть повністю синхронізуватися з вашим ґаджетом і це спрощує проведення дослідження. Телефон може не тільки записувати і оцінювати ваш результат, а й надсилати вам нагадування про проведення пікфлоуметрії, а також ділиться результатом з вашим лікарем.

Для найбільш точного результату переконайтеся, що ваш пікфлоуметр чистий і сухий.

Як правильно користуватися пікфлоуметром?

Дослідження завжди необхідно проводити у вертикальному положенні (стоячи).

Зробіть глибокий вдих.

Щільно обхопіть губами мундштук.

Зробіть видих, якомога сильніший.

Виконайте дії, описані вище, тричі, а потім запишіть найвищий показник з трьох, або прилад це зробить замість вас.

Щоб отримати точні показники, переконайтеся, що ви знаєте, як правильно використовувати пікфлоуметр. Попросіть вашого лікаря проінструктувати вас, як правильно проводити пікфлоуметрію.

Як часто необхідно проводити пікфлоуметрію?

Якщо ваша астма добре контролюється, лікар може вам порекомендувати вимірювати пікову швидкість видиху через день, наприклад, а не кожен день. Якщо ваша астма не дуже добре контролюється, вам може знадобитися знімати показання пікового потоку 2 рази в день, вранці і ввечері.

На додаток до регулярного моніторингу пікової швидкості видиху, вам може знадобитися перевірити її в наступних ситуаціях:

У вас є симптоми астми в нічний час.

У вас посилилися симптоми протягом дня.

У вас застуда, грип або інша хвороба, яка впливає на функцію дихальної системи.

Вам необхідно використовувати швидкодіючі ліки для невідкладної допомоги, такі як сальбутамол. (Перевірте свій піковий потік, перш ніж приймати сальбутамол. Потім перевірте його знову через 20 або 30 хвилин.)

Відстеження ваших показників

Якщо ви використовуєте звичайний механічний пікфлуометр, то свою максимальну швидкість потоку необхідно відзначати в щоденнику астми. Електронний пікфлуометр, який підключається до смартфона або планшета завантажує ці дані автоматично. Що дає можливість відстежувати на графіку стан ваших легень, ділиться результатами з вашим лікарем і економити час на заповнення паперових графіків і карт.

Зелений, жовтий і червоний: розуміння зон пікової швидкості видиху

Кожна зона визначається вашою максимальною швидкістю потоку і симптомами. Кольоровий код для кожної зони відображає все більш виражені симптоми:

Зелена зона = стабільна

Ваша максимальна швидкість потоку становить від 80 до 100 відсотків від ваших особистих кращих показників, що свідчить про те, що ваша астма знаходиться під контролем.

У вас, ймовірно, немає ознак астми або симптомів.

Немає необхідності коригувати лікування.

Жовта зона = обережність

Ваша максимальна швидкість потоку становить від 50 до 80 відсотків від ваших особистих кращих показників, що свідчить про те, що ваша астма частково контролюється.

У вас можуть бути ознаки і симптоми, такі як кашель, хрипи або відчуття стиснення в грудях – але ваша максимальна швидкість пікового потоку може зменшитися до появи симптомів.

Необхідно обговорити з вашим лікарем корекцію схеми лікування або дозування препаратів.

Червона зона = небезпека

Ваша максимальна швидкість потоку становить менше 50 відсотків від ваших особистих кращих результатів, що свідчить про необхідність невідкладної медичної допомоги.

У вас можуть бути сильний кашель, хрипи і задишка. Припиніть все, що ви робите, і використовуйте бронходилататор або інші ліки, які рекомендував ваш лікар.

Ваш план дій щодо лікування астми допоможе вам вирішити, чи слід зателефонувати своєму лікарю, вдихнути сальбутамол або звернутися за невідкладною допомогою.

Пікфлоуметр: всього один інструмент для контролю астми

Використання пікфлоуметра може бути ефективним інструментом для керування астмою, але є й інші рекомендації, які допоможуть досягти контролю над хворобою:

Використовуйте план дій при астмі. План дій – проста, але важлива частина управління астмою. Він допомагає вам відстежувати, які ліки приймати, коли приймати і які дози вам потрібні, в залежності від того, в якій зоні ви перебуваєте: зеленій, жовтій або червоній зоні.

Зустрічайтеся з вашим лікарем. Навіть якщо ваша астма під контролем, регулярно консультуйтеся з лікарем, щоб переглянути план дій або переглянути його по мірі необхідності. Симптоми астми з часом змінюються, а це означає, що і ваше лікування теж може змінитися.

Уникайте ваших тригерів. Зверніть увагу на те, що викликає симптоми астми або посилює їх, і намагайтеся уникати ці фактори.

Зробіть здоровий вибір. Підтримання здорової ваги, регулярні фізичні вправи і відмова від куріння – може істотно допомогти зменшити симптоми астми.